Pazartesi - Cuma 09:00-18:000216 384 0751
12
February 2020

Dijital Dönüşüm ve PaperWork

Gürcan Yücel – PaperWork Yazılım Direktörü

Uzun süredir etrafımızda dijital dönüşümle ilgili bir sürü soru dolaşıyor, herkes yorum yapıyor. Bir sürü sorular soruyor. Ben de meraktan dijital dönüşüm nedir diye araştırmaya başladım. Araştırmaya başlayınca gördüm ki ; konunun arkası çok derin ve bu konuda bir kılavuz hazırlamaya karar verdim. Şimdi de size bu kılavuzdan küçük parçalar özetleyeceğim. Teknoloji dünyasında her 10 senede bir, büyük, her 5 senede bir, küçük değişiklikler olur.

Son 10 senenin büyük değişikliği; Endüstri 4.0

Dijital dönüşüm aslında, Endüstri 4.0’ın tetiklediği bir yapı. Endüstri 4.0 dan bahsetmek çok zor, çok geniş bir kavram. Kılavuzda biraz özetlemeye başladım. Ben bunun dijital dönüşüm tarafını açıklamaya çalışacağım.
Dijital dönüşümde, hedefte müşteri var. Amerika’lılar bir kavramı oluştururken çok iyi becerdikleri birşey vardır, süslü isim bulurlar; Customer Experience…
Dijital Dönüşümün hedefi de ; Müşteri Deneyimi…
Dijital Dönüşüm temelde; fiziksel ortamda yaptığımız işi elektronik ortama almak değil.
Yani, Elektronik fatura kullanmak, KEP kullanmak, CRM kullanmak, dijital dönüşüm değil.
Yapılan işlemleri elektronik ortama geçirirken hedef; yeni ürünler keşfetmek. İş yapış şeklini değiştirmek, organizasyonu değiştirmek, re-organizasyon yapabilmek ve modernizasyon yapabilmek. Kısacası, rekabette daha güçlü olmak. Bunları yaparken de, Ölçmek, İzlemek, Raporlamak, tekrar döngüyü başa alıp, hepsini tekrar gözden geçirmek.

Dijital dönüşüm; iş yapış şeklini komple değiştirmek. Peki, nasıl yaparım?
Birincisi; kurum içindeki departmanların, çözüm ortaklarının, 3.partilerin, yazılımların tamamının envanterini çıkartmak gerekir. Bunların birbirleriyle ilişkilerini çok net belirlemek gerekir. Bu ilişkileri belirlerken arada kalan boşlukları doldurmak, bunlar için prosedürler hazırlamak ve bu prosedürleri işletmek gerekir. Bunları yaparken de 3 sorunun cevabını unutmamak lazım.
 

• Müşteri kim? Hedef kitle kim?
• Müşteride hangi problemi çözüyorum?
• Bu problemi çözerken metriklerim neler?

Yaygın espride olduğu gibi; “Eğitim Şart”
En aşağıdan en yukarıya kadar eğitimlerinizi planlayın, ara vermeden devam edin. Eğitim Şart… Küçük adımlarla ilerleyin, gerekirse radikal değişiklikler yapmaktan kaçınmayın.

Peki PaperWork bunun neresinde? PaperWork aslında her yerinde;

• Prosedürlerinizi oluşturmanızda,
• Sistemler arası entegrasyonda,
• Prosedürlerinizi kontrol etmenizde, ölçmenizde, izlemenizde…

Elinizdeki en büyük araç ne? PaperWork… ve bütün bu konuşmaların devamı yakında kılavuzumda…

Akıllı Dijital Dönüşüm
Zaman kaybetmeden PaperWork ile tanışın!

Süreçlerin dijital ortama aktarılmasının ana hedefi organizasyonel çeviklik, tepki süresini kısaltmak,müşteri beklentilerini en üst seviye de karşılamak