Yapay Zeka Tsunamisi Bizi Düşündüğümüzden Daha Erken Vurabilir

Yapay Zeka Tsunamisi Bizi Düşündüğümüzden Daha Erken Vurabilir

Yapay zeka çok geniş bir alan. Makale genel olarak ChatGPT gibi büyük dil modellerinin (LLM) çığır açan başarılarından bu yana geniş çapta tartışılan üretken yapay zeka modellerinin etkisine odaklanıyor. Olası etkileri 5 başlık altında toplamış. Başlıklar zaten konuyu özetliyor;

Dalga 1: Büyük iş kayıpları;

En çok tartışılan ve en önemli konu bu. Özet olarak çevik olmayan (bu teknolojilere uzak) şirketler zaman içerisinde rekabet edemeyecek ve yok olacaklar. Teknolojiye ayak uyduranlar ise ilk önce büyük bir verim artışı sağlayacak, daha sonra insan kaynağı olmadan bazı işlevleri kolaylıkla yerine getirebilecekler. Yani zaman içerisinde küçülecekler. Yine de buradaki 5 dalganın en yavaş olanı bu.

Dalga 2: Yüksek kaliteli dijital içeriğin aşırı şişirilmesi;

Metin yazan, Grafik Tasarlayan, Video üreten vs. çalışanların daha fazla içerik üretebileceğini öngörüyor. Ayrıca bu üretime yetkinliği olmayan kullanıcılar da içerik üretmeye başlayabilecekler. Bu yetmezmiş gibi çok sevilen içerik üreticilerin tarzını kopyalayabilen modeller de çıkacak/çıkıyor. Ayrıca bu içeriklerin üretimi de otomatik hale gelebilecek.

Dalga 3: Sahte içerikte aşırı artış;

“2. Dalga’da olduğu gibi, “Tsunami noktası” fotoğraf, video, müzik, sesli mesaj, görüntülü arama vb. gelişmiş derin sahtelerinin (deep fake) otomatik ve merkezi olmayan şekilde oluşturulması ve yayılması temelde hiçbir ücret ödemeden mümkün olduğunda gelebilir. 2. Dalga’dan gelen kaliteli içeriğin aşırı yüklenmesine ek olarak, bu, toplumlarımızın başa çıkmaya hazır olmadığı bir düzeyde kafa karışıklığı yaratabilir.”

Günümüzde içerik çok süratli yayılıyor. Uzmanı içeriğin sahte olduğunu anlayana kadar çok uzun süre geçebiliyor. Veya uzmanı, sahte içeriğin ulaştığı noktalara ulaşamayabiliyor. Aslında bunun basit bir demosunu son seçimlerimizde gördük. Her yerde gerçek olmayan, rakibi karalayan içerikler vardı. Bunun yapay zeka destekli ve daha yoğun olduğunu düşünürseniz bu dalganın nelere sebep olacağını da anlarsınız.

Dalga 4: Küresel tedarik zincirlerinde büyük düşüşler;

Bu ilginç bir dalga değil mi? İlk önce anlamakta zorlanıyor insan. Bu maddeyi de şu cümle ile özetlemek mümkün: “Küresel tedarik zincirlerindeki neredeyse tüm süreçler bir şekilde dijital iletişime dayanır. Yaygın iletişim kanallarının çoğu birdenbire güvenilmez hale gelirse, dünyadaki herkesin uyum sağlaması biraz zaman alabilir.”

“Bozulmuş tedarik zincirlerinin ekonomik sonuçları en yoksulları en sert şekilde vurma eğilimindedir, ancak zengin toplumlarda malların mevcudiyetini de etkileyebilirler. Bu, Covid-19 salgınında gördüğümüz gibi, bir belirsizlik duygusunu daha da yayabilir ve bencilliği körükleyebilir.”

Dalga 5: Küresel bir ruh sağlığı krizi;

Bu kavram biraz karışık. Yukarıdaki maddeleri detaylı anlıyorsanız sonucun bu olacağı açık.

Gelelim özete ve tavsiyeye;

Yapay Zeka çok süratli bir şekilde geliyor. “Tsunami” terimi de bununla alakalı. Bu gelişin çoğu uzman tarafından nelere sebep olabileceği henüz tam olarak kestirilemiyor. Dijital dönüşümü anlatırken bir yorumum var; iş yapış şeklini değiştirmek.

Evet, hepimiz iş yapış şeklimizi değiştirmeliyiz. Geleceğin bizlere neler getireceği karanlık. Hem şirket olarak hem de bireysel olarak daha donanımlı ve daha hazır olmamız gerekiyor. Bunun için de ilk adım: eğitim şart 😊

Kaynak:

https://www.thisone.earth/p/the-ai-tsunami-might-hit-us-sooner

Etiketler

Ne Düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Yazın

PaperWork'ü görmeden karar vermeyin!

Bizimle iletişime geçin, size özel bir demo gerçekleştirelim.

İhtiyaçlarınızı dinliyor ve sizin için özel bir demo hazırlıyoruz.

Kazançlarınız:
Sırada ne var?
1

Sizin için uygun bir zaman aralığı belirliyoruz.

2

Bir tanışma toplantısı düzenliyoruz.

3

Size özel bir demo gerçekleştiriyoruz.

Ücretsiz Demo Talep Edin